FLOSS/FOSS
Pojam FLOSS (Free/Libre Open Source Software) se može koristiti kada se želi ostati neutralan između softvera otvorenog koda i slobodnog softvera. Slično vrijedi i za FOSS (Free Open Source Software), mada se tako na engleskom ne naglašava važnost slobode kao takve.
Stallman tvrdi da je pojam FLOSS proizašao iz jednog istraživanja u kojem se proučavalo metode koje prakticiraju članovi zajednice slobodnog softvera. Navodno se pokazalo da su ta pitanja neovisna o njihovim političkim stajalištima, što je dovelo istraživača da iskoristi pojam FLOSS kako bi eksplicitno izbjegao pristranost bilo kojoj političkoj strani. Dakle, jedan dobar način za ostati neutralan u open/free diskusiji je iskoristiti pojam FLOSS koji podjednako naglašava i open i free komponente pokreta.
Još jedan pojam u uporabi jest FOSS (Free and Open Source Software), koji bi trebao značiti istu stvar kao FLOSS, ali nije podjednako jasan zbog poteškoće u razlikovanju pojma free u smislu slobodno i free u smislu besplatno na engleskom jeziku. Također, pojam FOSS na neki način omalovažava slobodan softver zbog toga što ne uključuje naziv "Free Software" u raspisanoj formi, dok to sasvim jasno čini za "Open Source".
Stallman napominje da pojam FOSS zavarava i na način da navodi na zaključak da pojmovi "free software" i "open source" predstavljaju istomišljenike, bez da ih spomene zasebno. Po Stallmanu, takvo krivo predočenje cijelog polja slobodnog softvera dovodi do poteškoća u razumijevanju činjenice da su Open Source i slobodan softver politički fundamentalno različita gledišta.
Ukratko — ako se želi ostati neutralan po open/free pitanju, dobar pojam je FLOSS, a ne FOSS. Ako se pak želi naglasiti slobodu softvera i zalagati se za te vrijednosti, po Stallmanu bi se uvijek trebalo upotrebljavati dvije pune riječi na engleskom i španjolskom/francuskom: "free" i "libre" ili samo "free (libre)".