Osnovni koncepti i povijest slobodnog softvera — otvoreni kod i otvoreni standardi

Uvod

U ovome seminaru se predstavlja fenomen slobodnog softvera te blisko povezan, ali različit termin softvera otvorenog koda kao i sve razlike i potencijalne zabune koje se javljaju između ta dva pojma. Naglasak je stavljen na povijesni pregled i podlogu iza filozofije koja podupire svaki od ta dva pokreta, sve kako bi se bolje uočio značaj njihovog utjecaja na današnji softver koji svakodnevno koristimo.

Naime, u doba kada preko 88% smartfona, koji i sami čine većinu aktivno korištenih računalnih uređaja, pogoni operacijski sustav (OS) Android temeljen na Linux kernelu i ostalim open-source tehnologijama, a preko 60% web servera također vrti Linux, posebno je važno razumjeti na kojim ideologijama i povijesnim događajima počivaju te tehnologije kako bi ih se moglo uspješno razlikovati i smisleno birati one koje odgovaraju ne nužno samo tehničkim potrebama projekta, već i filozofskim i/ili političkim stajalištima njegovog autora ili u najmanju ruku dobro razumjeti i znati prepoznati različite vrste softvera. Također se ukratko navode različite poslovne prakse koje je moguće implementirati u raznim tipovima projekata.

Za kraj je dan pregled otvorenih standarda — standarda koji omogućuju suradnju različitih strana korisnika, bez obzira na računalnu platformu i softver koji koriste.